Blog

Granit Nedir ?

Granit, sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesi. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir.
Granitlerin renkleri, genellikle açık olmakla birlikte, içindeki feldispatların ve diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri, pembe, turuncu olabilir.
Granitler, yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar. Çeşitli yer kabuğu modellerinde görünür. Yeryüzünün temelini teşekkül ettirdiği kabul edilmektedir. Doğada dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir.
Yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır. Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci yüksektir. Günümüzde daha çok parke ve bordür taşı ve bazı büyük yapılarda kaplama taşı olarak kullanılmaktadır.
Granit, yeriçinde 400 santigrat derece civarında bir ısıya sahip olup, soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zamanı kapsar. Bu ısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Yeriçine süzülen suların, granitlerin çatlakları arasındaki hareketi, hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığını arttırır hem de çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dahil olur. Jeotermal suların oluşumu bu şekilde gerçekleşir.
Granit, uzun bir süre sonunda başkalaşması durumunda gnaysa dönüşmektedir.

Küp taş kullanım ve uygulama alanları

Granit sektöründe en iyi işleviyle küp taşları üreten firmamız sizlerin en kaliteli ve sağlık ortamlarda yaşamınızı sağlıyor. Küptaş şeklinde olan granitler her ortama uyumluluk sağlar. Yapılamayanı yapıyoruz dekorasyonla hayatına renkleri granit küp taşlarla tamamlıyoruz.
Mimarı granit küp taşlarla hayatınızdaki istediğiniz o güzel dekorları rahat bir şekilde sağlığınız koruyacak şekilde hizmetinize sunuyoruz. Granit küp taş ismiyle de anlamı ortaya çıkardan bir üründür küp halde özel kesilen granit taşları mermerin gerçek yüzünü ortaya çıkmasını sağlıyor. Himayala gibi tuzları içinde bulunduran bu güzel taşlar sizlerin radyasyondan uzak konfor hayat sağlıyor.
Küptaşlar ev dekorlarında bu güne kadar sürekli kullanıldı ve bir çok ilgi gördü. Granit küp taşlar nasıl sağlığı apatit ve zirkon minerallerden gelmektedir. Bu mineraller sizlerin özel isteği üzerine seçilebilir istediğiniz sağlıklı küptaşı seçebilirsiniz. Küp taşlar müşteriniz sağlını düşünürek ofislere uygun boyutlara getirdik. Granit küp taş istediğiniz boyuta dönüştürülebilir.
Metre ve minimetre arasında istediğiniz boyutta isteyebilirsiniz. Uygun kalıplar ve boyutlarla çeşitler vardır bunlar oto park çeşitleri,bahçe odası çeşitleri ve gece ofisleri gibi özel ölçümlü kalıplar mevcuttur. Taş granit küp ürününde garanti verebilen büyük firmalardanız.

Granit madeni hazırlanma ve paketlenmesi

Granitin çok derin bir cisim olduğu için kalıp haline gelmesi zordur bu yapı taşı tüm dünya boyunca bir çok yerde kullanıldı ve yararlı olarak bilindi.
Granit taşları kırılması zor olan sert taşlar olarak bilinen en yaygın taşlardır. Bu granit taşlarının çıkartılmasından tutun kırılmasına kadar zahmetli bir iş olduğu için bir çok yöntem uygulanmaktadır bunlardan bir tanesi granit küp taş olarak biliniz.
Granit küp taş bu hale nasıl gelir bu sert ve zor kırılan bir element küp halini nasıl alıyor diyorsanız bir çok zor emekten geçiyor. Küp granit taşları ilk önce boyutu ve ağırlığı olarak ayırt ediliyor. Daha sonra granit rengi ve kristalleriyle ayırma işlemi başlıyor buradaki zaman dilimi çok fazla çünkü bir granit taşı rengini bulmak için en 3 gün beklenmektedir.
Rengi bulunan granit taşının kristallerinin keskinliği ölçülür çünkü bu maden insanların kullanacağı ortamlarda yer alacak olduğu için dikkat edilmelidir. Keskinliği ölçülen granit kristallerinin işlenmek ve kalıp haline gelmesi için sanayimize yollanır.
Burada ummalı bir çalışma başlar bu çalışma bir 100 metre granit küp taş için 9 saat demektir bunu yapmak için toplamda 10 adet iş makinesinde geçmektedir. Kesim ve temizleme işlemi bittikten sonra 7 gün boyunca kurutma fırınında bekletilir bu sayede granit küp taşları renkleri canlanır ve asla solmaz buda bizim çalışma uygulama sistemimizde geçerlidir.